Tesla ANP-210 "SONET DUO"

Vyráběn v letech: 1959-1965

Tesla Sonet Duo ANP210 je přímým nástupcem magnetofonu Tesla Sonet ANP201. Sonet Duo je kufříkový, cívkový (reel-to-reel) magnetofon vyráběný v tehdejším Československu. Magnetofon je elektronkový (nikoli tedy tranzistorový, ani kombinace tranzistor-elektronka). Záznam na pásek je dvoustopý a monofonní. Sonet Duo disponuje dvěma rychlostmi posuvu pásku (proto Duo), s rychlostí 4,76 cm/sec (1⅞"/sec) a 9,53 cm/sec (3¾"/sec), přičemž při této rychlosti má kmitočtový rozsah 50 Hz12 kHz (resp. poloviční, při poloviční rychlosti). Magnetofon lze provozovat s cívkami do max. průměru 13 cm (127 mm, 5"), což při použití normálního pásku zajišťuje 30 minut záznamu/reprodukce (resp. 45 minut při dlouhohrajícím pásku) na jedné straně cívky, případně dvounásobek při poloviční rychlosti. Šíře pásku je standardní ¼" (čtvrtina palce).

Ovládání funkcí posuvu pásku se děje pomocí šoupátek. Tento způsob je patentovaný a nevyskytuje se u žádného jiného výrobce magnetofonů (ČS patent). Další tlačítka slouží pro zahájení záznamu (nahrávání ze zvoleného zdroje: mikrofon, rádio/magnetofon, gramofon) a pozastavení posuvu (pauza). Úroveň záznamu se nastavuje stejným ovládacím prvkem, jako hlasitost, tedy otočným potenciometrem. Sílu signálu při záznamu zobrazuje elektronkový indikátor (magické oko). Druhý otočný potenciometr slouží jako regulátor výšek/hloubek (tónová clona) a zároveň jako hlavní vypínač. Ovládací prvky mají perleťově rubínovou / tmavě vínovou "bakelitovou" barvu (což přibližně odpovídá standardu RAL 3032 #711521). Při vypnutí magnetofonu je odsunut hřídel motoru od gumového obložení setrvačníku, čímž je zajištěno, že se do obložení nevymačká otiskne hřídele.

Reprodukci zajišťuje oválný, středotónový reproduktor (120x160 mm) s permanentním magnetem o impedanci 4 Ω, ev. externí reproduktor o impedanci 5 Ω. Při připojení externího reproduktoru se interní reproduktor odpojí. Výkon zesilovače je 1,5 W (při zkreslení 5%).

Tělo magnetofonu (skříňka) je ze dřeva, které je potažené koženkou. Koženkový potah se vyskytuje u různých modelů v různém barevném provedení. U prvních modelů byl vyráběn z plechu spodní panel skříňky i transportní víko, které obsahuje dvě přihrádky na cívky, zatím co postranní mřížky byly z eloxovaného hliníku. U mladších modelů jsou tyto komponenty z plastů, přičemž existuje několik barevných variant. Vrchní strana magnetofonu (vrchní panel) je kovová u všech modelů. Oproti svému předchůdci Sonet obsahuje vrchní panel Sonetu Duo navíc mechanické počítadlo (třímístné, horizontální).

Přívodní elektrická šňůra je neodnímatelná a stočená se ukládá dovnitř magnetofonu za zaklapávací dvířka, kde jsou i vstupní a výstupní konektory (gramofon, rádio). Dvířka mají seříznuté rohy, takže je možné, aby byly šňůry vyvedené ven i při zavřených dvířkách.

Předmagnetizace a magické oko jsou nastaveny pro použití s páskem AGFA CH u výrobků do výrobního čísla 1 284 299. Novější modely jsou nastaveny pro pásek ORWO CR. S tím souvisejí i drobné změny v zapojení. Poslední série přístrojů z roku 1965-1966 má ovládací prvky šedé barvy, kromě tlačítka pro pořízení záznamu, které zůstalo v původní perleťově rubínové / tmavě vínové barvě.

Magnetofon vyráběl národní podnik Tesla Pardubice a v maloobchodní síti byl prodáván za stejnou cenu, jako jeho předchůdce, tedy 2300 Kčs, přičemž průměrná měsíční hrubá mzda se v té době pohybovala kolem 1300 Kčs (zdroj).

Zajímavosti

Magnetofon váží 12,5 kg, má spotřebu 50W a během provozu se ohřeje až na 60°C.

Během nahrávání je výstupní zesilovač používán (resp. elektronka koncového stupně zesilovače je využita) jako oscilátor pro záznamovou a mazací hlavu, tudíž jediná možnost kontroly vstupního signálu během záznamu u Sonetu Duo je připojení sluchátek, které monitorují signál na prvním stupni zesilovače. Proto musí mít sluchátka impedanci 4000 Ω.

U prvních modelů jsou pro vstupní signály použity tříkolíkové DIN konektory, až u mladších modelů jsou pětikolíkové (leč zapojené jsou jen 3 piny). Konektor pro externí reproduktor i sluchátka jsou na dnešní poměry zcela atypické velké tříkolíkové vidlice.


Na konci padesátých let se v tehdejším Československu ještě nevyráběly magnetofonové pásky (později s výrobou pásku Emgeton začaly Filmové Laboratoře Barrandov), proto se samotný pásek dovážel z Německé demokratické republiky (NDR) a navíjel se na plastové cívky, které nesly označení Supraphon případně Tesla a prodávaly se pak v papírovém obalu. Pásek byl od firmy AGFA a jednalo se o model AGFA CH (z důvodů rozdělení Německa na východní a západní část, čímž došlo k rozdělení výrobního koncernu a následným právním sporům, byly pásky přejmenovány na ORWO). V téže době se v Maďarsku vyráběly magnetofonové pásky Ozafon (Ozafon magentofon szalag CRF88/CRF88L) a v Bulharsku cívky "Vítězství" (Победа), které mám ve své sbírce ve fyzické podobě. Na Internetu jsem viděl prodávat v bazarech magnetofonové pásky vyrobené v šedesátých letech v Sovětském svazu.

V časopisech Sdělovací technika ročník 1964 čísla 5 (strana 191) a 6 (strany 224-225) byly zveřejněny články, které přinesly informace o tom, že se magnetofony Sonet Duo v upravené verzi vyvážely do západního Německa. Já jsem objevil na německém portále eBay Tesla Sonet Duo ANP 210-A v provedení "hranatý kufřík" a předpokládám, že je to ona upravená verze. Informaci o tom, že to bylo několik tisíc kusů Sonetů Duo pro zásilkový obchod Quelle, se mi nepodařilo ověřit, neboť se v článku "Úprava frekvenční charakteristiky magnetofonu „Sonet Duo“ TESLA ANP 210" nic takového nenachází. Nicméně tyto exportní Sonety Duo měly upravenou kmitočtovou charakteristiku, předmagnetizaci nastavenou pro tamní "lepší" magnetofonové pásky BASF (a další) a kmitočtový rozsah těchto magnetofonů se podařilo zvýšit až k hranici 14 kHz. Další informace byla o tom, kterak kmitočktová charakteristika vykazuje "gap" a "rezonanci." Článek "Několik poznámek k elektrické konstrukci magnetofonu Sonet Duo" (napsal Ing. Juraj Jendrék) pak pojedává o tom, jakými úpravami lze tyto nedostatky napravit (předělat zapojení, přidat elektronku, tlumivku, stínění, diodu, atd... zkrátka, práce jak na kostele).

Popkultura

Magnetofon se stal "módní" ikonou šedesátých let, na což výrobce zareagoval a začal magnetofon vyrábět s různobarevnými plastovými prvky. A nejen magnetofon, ale v různých barvách se také vyráběly jeho ochranné plátěné obaly na zip (fusak), které se spolu s magnetofonem prodávaly.

Problémy

Nejčastějším problémem, se kterým se můžete u Sonetů setkat, je to, že byl magnetofon dlouhodobě nesprávně vypnut a tak se zdeformovalo gumové obložení na setrvačníku (vymačkal se do něj otisk hřídele), takže magnetofon za chodu "drncá."

U modelů z plastové éry se často setkáváme s deformovanou (částečně roztavenou) vnitřní přihrádkou pro cívku v horním plastovém víku. K deformaci docházelo v důsledku působení tepla od výkonových odporů, elektronek a motoru, pokud se provozem rozžhavený magnetofon nenechal před zavřením vychladnout.

Vzhledem ke stáří magnetofonů Sonet (v době psaní tohoto článku až 60 let) a tím i běžného jevu, kdy byl magnetofon na desítky let "odložen" a nesprávně skladován, je častým jevem také koroze vnitřních dílů a "uhnilé" konektory pro externí reproduktor a sluchátka. Přestože elektronky a rezistory obvykle přezívají dlouhé desítky let bez úhony, kondenzátory a gumové řemínky je nutné vyměnit před tím, než se magnetofon pokusíte po letech odpočinku uvést znovu do provozu.

Související videa

Na skok do minulosti ~ Tesla Sonet Duo (1959-1965)

Teenager reaguje na cívkový magnetofon ~ Tesla Sonet Duo