Tesla ANP-212 "SONET B3" (článek se teprve připravuje)

Vyráběn v letech: 1963-1966

Tesla Sonet B3 ANP212 je kufříkový elektronkový/tranzistorový čtyřstopý monofonní cívkový (reel-to-reel) magnetofon vyráběný v tehdejším Československu. Je dvourychlostní s rychlostí posuvu pásku 4,76 cm/sec (1⅞"/sec) a 9,53 cm/sec (3¾"/sec), přičemž při této rychlosti má kmitočtový rozsah 50 Hz až 14 kHz (resp. poloviční, při poloviční rychlosti). Magnetofon lze provozovat s cívkami do max. průměru 15 cm (147 mm). Šíře pásku je standardní ¼" (čtvrtina palce). Ovládání funkcí posuvu pásku se děje pomocí šoupátek. Tento způsob je patentovaný a nevyskytuje sa u žádné jiné značky (ČS patent). Další tlačítka slouží pro zahájení záznamu (nahrávání ze zdroje: mikrofon, gramofon, rádio), pozastavení posuvu (pauza), nastavení úrovně hlasitosti, regulátor výšek/hloubek (tónová clona) slouží zároveň jako hlavní vypínač. Pod štěrbinou pro vedení pásku je drážka pro lepení pásků, pod ní jsou pak přepínač stop (volba stopy) a dva regulátory pro nastavení úrovně záznamu (pro vstup z gramofonu a pro vstup z rádia/magnetofonu/mikrofonu). Sílu signálu při záznamu zobrazuje elektronkový indikátor (magické oko).

Reprodukci zajišťuje oválný, středotónový reproduktor (100x160 mm) s permanentním magnetem o impedanci 4 Ω, ev. externí reproduktor o impedanci 4 Ω. Výkon zesilovače je 2,5 W (při zkreslení 10%).

Tělo magnetofonu (skříňka) je ze dřeva, které je potažené koženkou. Koženkový potah se vyskytuje v různém barevném provedení. Postranní mřížky jsou z plastu, stejně jako spodní panel skříňky a transportní víko. Vrchní kryt je kovový. Oproti předchůdci Sonet Duo je mechanické počítadlo otočené na výšku. Namísto kufříkového držadla je plastový popruh. Přívodní elektrická šňůra je neodnímatelná a stočená se ukládá dovnitř magnetofonu za zaklapávací dvířka.

Magnetofon se vyráběl v Tesla Pardubice národní podnik a byl prodáván za 3000 Kčs, přičemž průměrná hrubá mzda se v té době pohybovala kolem 1400 Kčs.

Zajímavosti: Magnetofon váží 11,5 kg a má spotřebu 60W. Rozšíření funkcí, včetně stereofonního záznamu/reprodukce umožňuje připojení odposlechového zesilovače AZZ941.

Problémy: Nejčastějším problémem, se kterým se můžete u Sonetů setkat, je to, že byl magnetofon dlouhodobě nesprávně vypnut a tak se zdeformoval setrvačník (vymačkal se do něj otisk hřídele), takže magnetofon za chodu "drncá." U plastových deklů docházelo k částečnému roztavení a deformaci víka v důsledku působení tepla od motoru.